Tonery oraz tusze – czas coś wydrukować!

Utworzyliśmy plik oraz chcemy go wydrukować. Wybieramy właściwe polecenie w programie go redagującym. W tym czasie dane elektroniczne wysyłane są z komputera do drukarki. Zainicjowaniu drukowania akompaniują procesy odbywające się w obrębie sprzętu drukującego. Bęben światłoczuły, będący szczegółem środkowym tonera laserowego, zostaje poddany ładowaniu elektrostatycznemu. Za to zjawisko odpowiedzialne są elektrody ładujące. W większości wypadków są wewnątrz tonera. Później taki naładowany elektrostatycznie bęben zostaje naświetlony laserem.

Obraz przekazany do druku, przekazany laserem, utrwala się na bębnie. Dzieje się to to właśnie dzięki zmianie ładunków elektrycznych bębna na przeciwne. Powstał obraz elektrostatyczny wydruku. Bęben obraca się, wałek magnetyczny przenosi na niego toner. Barwnik przylega do miejsc, które wcześniej naświetlił laser. Istotną rolę gra listwa podająca, jaka rozstrzyga o ilości tonera i jego rozłożeniu na bębnie. Drukowanie dobiega zwieńczenia, kiedy tak właściwie bęben pokrywa kartkę tonerem. Nie jest on jednak jeszcze w pełni z nią związany, może się od niej oderwać.

 

W jaki sposób zamienić toner?

Gdy zauważymy, że sukcesywnie pogarsza się jakość wydruku, oznacza to, że kończą się zamienniki tuszy i tonerów. Jeżeli nie wymienimy go, to drukarka nie będzie posiadała materiału, którym zapełni kartkę. Przeważnie kończeniu się proszku, prócz widocznych oznak na wydrukach, akompaniować będą komunikaty wyświetlane na ekranie drukarki. Co uczynić w takim przypadku? Nie zostaje nam nic innego, jak wymienić toner. Osoby nie mające doświadczenia w samodzielnym zaopatrywaniu pojemnika z proszkiem, powinny w tym przypadku nabyć toner zamiennik (w wypadku kartridżu Toner-Kit) lub oddać zużyty toner do regeneracji.

Zamiana tonera jest dosyć prosta, a proces ten (w zależności od modelu drukarki) różni się wyłącznie szczegółami. Trzeba:

1. Po uzyskaniu komunikatu o kończącym się tonerze/tuszu – przerywamy pracę z drukarką.

2. Podnosimy osłonę drukarki – w wypadku tuszy, podajnik z kartridżami automatycznie się wysunie.

3. Wyciągamy toner/pojemnik z tuszami.

4. Montujemy nowy toner.

5. Drukujemy kartkę testową.

 

Po poprawnym zainstalowaniu tonera, drukarka jest po raz kolejny gotowa do pracy oraz dalszego drukowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *